DRØMMEFORHOLD: Vi fant stort sett knusktørre stier da vi dro på besøk til Fredrikstad. Foto: Kristoffer H. Kippernes.
Lesetid: 2 minutter
Det våres i Norge, og meterologene melder varmt vær - noe de fleste stisyklister vet å sette pris på.
Selv om snøsmeltingen vil ta tid mange steder, er det likevel fine sykkelforhold å finne. Så hvis du er gira på å komme i gang med sykkelsesongen - se bare her:
Pssst! Husk at tidlig på sesongen er det viktig å ta ekstra hensyn til naturen og følge stivettreglene.
Oslo-området har fått mye snø denne vinteren, og i de nordlige delene vil det ta lang tid før alt smelter. Men i Østmarka pleier alltid sesongstarten å komme litt tidligere. Stisyklist Anette Bastnes har Østmarka som hjemmebane og melder om fine forhold.
– Jeg har syklet piggfritt i deler av Sørmarka og Østmarka den siste uken. På Grønliåsen og i delene av Østmarka som kalles Trulsen er det bortimot barmark, med unntak av transporten på grusveien og enkelte områder i dalsøkk og skyggesidene. Det er godt feste på det som er av is og snø. Jeg synes det er en befrielse å slippe piggdekk, og å kunne sykle mer aktivt og teknisk igjen. Når snøen forsvinner kommer røtter og stein frem, og istedenfor å balansere rundt på isen kan man leke seg med fart og elementer på stien. Og så er det deilig å sykle i lettere klær, uten lykter og endelig ha bruk for solbriller.
VÅR: Anette Bastnes utnytter fine forhold for stisykling i Østmarka. Foto: Privat.
SNØFLEKKER: I skyggepartiene ligger det fortsatt snø og is noen steder, men ellers er det stort sett tørt og fint. Foto: Privat.
PIGGDEKK AV: Selv om det ligger snø i andre deler av Oslomarka, trenger man neppe piggdekk i Østmarka nå. Foto: Privat.
I Fredrikstad er det ofte barmark nesten hele vinteren gjennom, og der er sesongen i gang for lengst. Terrengsykkels utsendte besøkte populære Gresvik og stiene der, og forholdene var helt prima. Og 21.-23. april arrangeres Fredrikstad Cruxjam og Stifestival.
ENDELIG BART: Tor-Erik Moen nyter at piggdekkene kan settes bort for en god stund, på tørre og snøfrie stier utenfor Fredrikstad. Foto: Kristoffer H. Kippernes.
Ryktet vil kanskje ha det til at Bergen får mye nedbør, men det er ikke alltid det kommer som snø. Det betyr at stiene i stor grad holder seg snøfrie. Espen Johnsen melder om fine forhold:
– Bergen byr på tørre fine stier om dagen. Skageskogen-Hordnesmarkener fin runde. Veldig mye fin sti med litt grusvei sykling mellom noen av stiene.
VÅR I LUFTA: Espen Johnsen får luft under hjulene på vestlandsstier. Foto: Privat.
FJELL OG FJORD: Syklistene får et fjordgløtt fra stien. Foto: Privat.
TIL SJØS!: Det er lite snø å spore nære sjøen. Foto: Privat.
Allerede abonnent?
OrdinærUnder 28 år
Digital tilgang
79 kr/md i 12 md*
139 kr/md - ingen bindingstid
Med magasin
99 kr/md i 12 md*
+ 5 utgaver av Fri Flyt magasin
*Forutsetter 12 måneder bindingstid. Kanselleres når du vil, med tilgang ut bindingstiden.