– På denne tida av året pleier det å ligge mye snø oppå fjellet, men nå var det fine barfrostforhold.
Det sier Snorre Pedersen, som var på sykkeltur i Øyerfjellet i helga.
Turen gikk over Hitfjell og Reinsfjell, terreng som vil være kjent for syklister som har vært med i Ultrabirken og sågar Hafjell Enduro.
– Jeg sykla med piggdekk, men det hadde nok gått bra uten. Lufttrykket hadde mye å si. Vi kjørte veldig lavt lufttrykk og tok hensyn med linjevalgene, det var «ride light» for alle penga. Litt fokksnø i partier gjorde at det ble tungt selv med elsykler, men det var utrolig gøy!
Pedersen er også en av primus motorene bak fatbikeløypene ved Birkebeineren skistadion utenfor Lillehammer. Det er ikke nok snø til å tråkke opp løypene, men forberedelsene er i gang.
– Vi driver og utbedrer bruer. Noen av dem var i smaleste laget å kjøre snøskuteren over. Så fort det kommer snø, begynner vi å preppe, sier Pedersen.