Erik Hægstad vant rundbanerittet i Halden med 47 sekunders margin til Emil Hasund Eid. Bak dem var det ytterligere nesten halvannet minutt ned til Martin Siggerud på tredjeplass.
– Det er en tøff fysisk løype der du må jobbe hele veien, og det gir utslag i store forskjeller utover i rittet, sier Hægstad, som er godt fornøyd med sitt siste rundbaneritt for sesongen.
Les også: Slik sikret Hægstad niendeplassen i verdenscupfinalen
Topp 3 menn senior
1. Erik Hægstad, Lillehammer CK, 1:26:34
2. Emil Hasund Eid, Kloppa offroadklubb /Swix Hard Rocx, 1:27:21
3. Martin Siggerud, Soon CK, 1:28:52
Fullstendige resultater alle klasser
I dameklassen var det enda større distanse mellom de beste. Annika Langvad fra Danmark vant rittet med over to minutters margin til Janika Loiv fra Estland, mens Elisabeth Sveum var beste norske og sikret seg den siste pallplassen, over tre minutter bak Langvad.
– Jeg lå som nummer to halve første runden, bak estlenderen som ble nummer fem til slutt. Men der løypa blir litt bredere kom både Annika Langvad og Janika Loiv forbi, og da Annika satte inn støtet fikk hun en luke med det samme, sier Sveum.
Hun er likevel fornøyd med egen innsats selv om det var over tre minutter opp til vinneren.
– Jeg lå lenge cirka 30 sekunder bak Janika Loiv, og på fjerde runde kjørte jeg på litt. Da tok jeg litt innpå, men så syklet jeg nok litt over evne og endte med å tape tid på slutten, så da ble det et minutt opp til henne likevel. Det er veldig artig at de som er ranket så høyt i verden kommer hit og sykler ritt, sier Sveum, som vant forrige runde i Norgescupen med god margin.
Les også: Sveum og Hægstad vant Norgescupen
Topp 3 kvinner senior
1. Annika Langvad, Danmark, 1:25:56
2. Janika Loiv, Estland, 1:27:49
3. Elisabeth Sveum, Kloppa offroadklubb, 1:28:52
Fullstendige resultater alle klasser
Saken fortsetter under

Elisabeth Sveum ble nummer tre i rundbanerittet i Halden. Foto: Vegard Utne
Store forskjeller blant juniorene
I menn junior var det svenske André Eriksson som vant, mens hjemmefavoritten Ole Sigurd Rekdahl var beste norske på andreplass, over minuttet bak svensken.
– Jeg kjørte jevnt og forsvarte andreposisjonen, og det er jeg fornøyd med. Men det var ekstra deilig å ta sammenlagtseieren. Det betyr mye for meg, særlig fordi jeg har hatt trøya siden første til siste ritt i år, sier Rekdahl.
I forkant av rittet uttalte Rekdahl at løypene i Halden er kjent for å skille godt, og også her var det store marginer: Eriksson vant med over minuttet til Rekdahl til tross for hjemmebanefordel. Etter Rekdahl gikk det enda 40 sekunder før neste rytter i klassen var i mål.
Topp 3 menn junior
1. André Eriksson, Sverige, 1:14:46
2. Ole Sigurd Rekdahl, Halden CK Elite,1:15:56
3. Viggo Karlsson, Sverige, 1:16:37
Fullstendige resultater alle klasser
Saken fortsetter under

Hjemmefavoritten Ole Sigurd Rekdahl ble beste norske blant juniorgutta. Foto: Vegard Utne
Blant juniorjentene vant Hedda Brennengen Bjørklund med over tre og et halvt minutt ned til Margrethe Wettre Andreassen på andreplass, mens svenske Alva Casserstedt sikret seg den siste pallplassen, nesten åtte minutter bak Bjørklund.
Topp 3 kvinner junior
1. Hedda Brennengen Bjørklund, Lillehammer CK, 1:17:26
2. Margrethe Wettre Andreassen, Asker CK, 1:21:00
3. Alva Casserstedt, Sverige, 1:25:23
Fullstendige resultater alle klasser
Dagens ritt var siste rundbaneritt i Norgescupen 2019, men det gjenstår fortsatt ett ritt før siste poeng er talt i cupen. I morgen er det sprint på samme arena. Begge rittene har UCI-status, der rundbanerittet er UCI kategori 1 og sprinten er UCI kategori 3, så også i morgen er det det UCI-poeng å hente.
Les også: Nå skal Norgescupen avgjøres
Interessert i ritt?