Ekstremværet har gjort betydelig skade på flere stier i Hallingdal. Høgevarde, Hemsedal, Turufjell og Gol har klart seg relativt bra med minimal erosjonsskade og reprasjonsarbeid.
Ål har hatt noe større skader og måtte derfor utsette Huckfest til 17. -20. august. Geilos heisbaserte stier har holdt stengt under pågående utbedringsarbeid og åpner igjen lørdag 19. august. Derimot har den populære stien Hallingspranget ikke klarte seg like bra.
Knut Lønnqvist som jobber for Trailhead Nesbyen, sier at Hallingspranget er stengt på ubestemt tid da det er snakk om store og dyre reparasjoner som vil kreve finansieringsstøtte for å gjennomføres.
Den står foreløpig stengt ut august, men mest sannsynlig lenger, forteller han.
Les også
En fulldempet elsykkel for stisykling er et fantastisk verktøy for moro i skogen. Vi har testet ti av de råeste modellene i 2023.

FORSVUNNET: Deler av stiene er forsvunnet som følge av ekstremværet. Foto: Trailhead Nesbyen
Stiene på østsiden er det igjen lov å sykle på og shuttlebussen er allerede fullbooket til helgen.
Knut Lønnqvist sitter nå å regner på hva skadene vil koste for den mer hardt skadde populære sykkelstien i Nesbyen.
– Jeg har ikke kommet til noe fasit enda. Det er en stiftelse som eier og drifter stien, og den stiftelsen har ikke så mye penger.
– Hvordan får dere samlet inn penger til dette?
– Det er det vi undersøker nå, men det er noe naturskadefond også er det ganske stor velvillighet blant banker og stiftelser. Jeg sitter ikke på fasiten her, men håper det skal gå greit.

HARDT RAMMET: Store erosjonsskader i stien. Foto: Trailhead Nesbyen
– Har dere gjort dere noen erfaringer med tanke på bygging av stier for ekstremvær?
– Det som har ødelagt mest er at vannet har tatt helt nye veier lenger opp terrenget, så det har rent på steder vi ikke hadde regnet med at det skulle komme så mye vann. Det er det som har ødelagt stien mest, sier Knut.
En lokal hytteeier startet også en privat innsamlingsaksjon for å bidra til reparasjonsarbeid på Hallingspranget. For å få bedre oversikt over skadene i de ulike sykkelstiene i Hallingdal kan man lese statusoppdateringen til ride.no her.
Les også
Med over 17 kilometer med flyt og nesten bare nedoverbakker, er kanskje Hallingspranget en av Norges fineste sti-opplevelser. Terrengsykkel tok turen.
Les også
En gravelsykkel er perfekt for allsidige norske syklister, fordi den er like god til landeveissykling og bikepacking som lange turer på grusveier i marka. Dette er nå blitt syklene "alle" vil ha. Vi har testet tre av sesongens rimelige grussykler – i tillegg til 40 andre sykler i vårt arkiv!