Niklas Skogh vant cruxekonkurransen med fem poengs margin til unggutten Lucas Leiro på andreplass.
– Lucas klarte alle vanskeligste cruxene, og det har ikke skjedd før. Men Lucas gjorde to feil på et veldig enkelt crux, og det gjorde at Niklas vant, forklarer cruxegeneral og løypesjef Ole Henrik Illenberger Solgård, som også er en del av arrangementskomiteen i Cruxjamfestivalen.
Han er svært imponert over årets felt på stiene utenfor Fredrikstad.
– Vi hadde meget bra nivå på cruxjam i år, og det var kamp om seieren hele veien. Det som er så gøy med cruxjam, er at det passer for alle og for alle aldre. I år er vinneren 49 år, og den som kom på andreplass er russ og syklet i russedress, sier Solgård.
I dameklassen vant utforspesialisten Annika Eriksmoen med solid margin.
Se fullstendige resultater nederst i saken
Viktigst å slå løypeleggeren
Are Tallaksrud, som vant cruxekonkurransen i 2017, ble nummer tre i år, og er selv godt fornøyd med både innsats og plassering.
– Det viktigste er å slå Ole Henrik Illenberger Solgård, og det innfridde jeg. I fjor ble han nummer tre og jeg nummer fire, så det var veldig deilig å stå på pallen i år, sier Tallaksrud, som endte opp med ti poeng mer og en plass foran Solgård.
Slik gikk cruxjam 2018: – Vi er rett og slett megafornøyde
– På mange måter føler jeg at denne konkurransen er konstruert for meg og min holdning til sykling. Cruxjam er for meg først og fremst en helg der det sosiale står i fokus, og så er det gøy å konkurrere i noe så sært som plundresykling med stisykkel, sier Tallaksrud.
Årets cruxeløype bød på 20 crux der halvparten var helt nye og den andre halvparten kombinasjoner av klassikere fra tidligere utgaver av cruxjam.
Saken fortsetter under

Pallen i cruxekonkurransen: Niklas Skogh vant foran Lucas Leiro (til høyre) mens Are Tallaksrud ble nummer tre. Foto: Rasmus Leiro
Variert program over tre dager
Den tradisjonelle stisykkelfestivalen i Gressvikmarka åpnet med fellestur på fredag, fortsatte med ulike turer, felles cruxelunsj i skogen, cruxefest og pumptrack-konkurranse på lørdag, og avsluttet med ytterligere fem fellesturer på søndag.
Arrangøren var litt usikker på hvordan det å arrangere samme helg som Telemark Enduro ville slå ut på deltakelsen, men det så ikke ut til å ha vesentlig effekt.
– Det var bra frammøte på både turer og cruxjam. Hele helga ble super, med perfekt føre og god stemming i skogen, sier Solgård.
Se bildene fra Telemark Enduro
Saken fortsetter under

Stor stemning under cruxelunsjen i skogen. Foto: Pål Valbjørk
Regnet tok grill og chill pumptrack
I forbindelse med årets Cruxjam, ble også klubbens nye, asfalterte pumptrack innviet. I den sammenheng var det de yngste som vant dagen.
– Det var mange barn i pumptracken på lørdag formiddag. Men da vi skulle ha Grill & Chill pumptrack på kvelden, kom regnet. Vi ble derfor nødt til å avlyse den, og gikk opp i bålhytta på campen i stedet. Der ble det godt stemming utover kvelden og natta, sier Solgård.
Fredrikstad Cruxjam 2020 blir arrangert 24. til 26. april.
Les også: Hvordan ta vare på teltet
Saken fortsetter under

De yngste vant dagen i pumptracken. Mot kvelden kom regnet og dermed ble Grill & Chill i pumptracken avlyst. Foto: Pål Valbjørk
Resultater Fredrikstad Cruxjam 2019
Menn
1. Niklas Skogh, 265 poeng
2. Lukas Leiro, 260 poeng
3. Are Takkalsrud, 250 poeng
4. Ole Henrik Solgård, 240 poeng
5 .Sten TheRock Norrmannset, 220 poeng
6. Marius Aleksander Larssen, 202 poeng
7. Even Western, 195 poeng
8. Pål Valbjørk, 190 poeng
9. Tommy Solvang, 190 poeng
10. Roy Bangor, 160 poeng
11. Stian Benkø, 130 poeng
12. Sondre Øyvind Andre Hagen, 107 poeng
13. Halgeir Tomter 85
14. Kyrre Tomter, 70 poeng
15. Eddie Rudolf, 30 poeng
16. Morten Norholm, 30 poeng
Kvinner
1. Annika Eriksmoen, 80 poeng
2. Hanne Holmstrøm, 20 poeng
3. Gry Svantesvoll, 12 poeng