Pivot overbeviser med det som kanskje er bransjens råeste utstyrsprioritering.
Her får vi topp-dempere fra Fox og rimeligere komponenter der det ikke spiller noen rolle.
NX-girspaker er egentlig den eneste delen som vitner om noe sparebluss. Prisen fra BirkSport er rett og slett suveren.
Her kan du lese alle våre tester av sykler fra Pivot!
Den stilige karbonramma har som alle Pivots fulldempere bakhjulsoppheng utformet i samarbeid med Dave Weagle. DW-link er vår klare favoritt både når det kommer til effektivt tråkk og god kontroll utfor.
Pivot 429 Trail ble lansert i våren 2019 og er følgelig en tilnærmet ny modell. Geometrien er moderne uten å være den mest progressive i bransjen. Pivot har prioritert allsidige egenskaper fremfor å rendyrke enten utforegenskapene eller rittpotensialet. I praksis gir dette en sykkel det er lett å finne seg til rette på, og som ikke overrasker.
Ramma gir et veldig solid inntrykk og stivheten oppleves som best i klassen. Noe av stivheten kan komme fra det ekstra brede baknavet og Super Boost plus-oppsettet på ramma med 157 mm bredt baknav. En standard Pivot er alene om på stisykkelfronten. Den ekstra stivheten kommer til en pris. Du vil ikke kunne bruke hjul du allerede har på Trail 429. Hjul som passer Pivoten vil ikke passe andre sykler.
Vi må fikle litt med innstillingen av bakdemperen for å få godfølelsen på Pivot-sykkelen. Heldigvis har Pivot inkludert en praktisk sig-måler på bakdemperen som gir et godt utgangspunkt. At vi også har flere justeringsmuligheter enn på de andre syklene, både på bakdemper og gaffel, er lett å sette pris på.
Når vi treffer på demperinnstillingene gir Pivot Trail 429 et veldig fast tråkk. Den akselerer som en rittsykkel og er drøm opp krevende tekniske klatringer. DW-link-opphenget gir suverent grep uten at vi havner bakpå, eller blir hengende i store kanter. Mer enn noe blir vi dyttet videre oppover når bakdemperen komprimeres. Det er lett å opprettholde framdriften.
Den bunnsolide følelsen fortsetter nedover. I de mest krevende utforkjøringene krever sykkelen en våken og myndig syklist. I forhold til fjorårets test har både Santa Cruz og Ibis pushet utviklingen videre i kategorien for kortvandrede stisykler. Pivot har vært litt konservative med styrevinkelen og rammelengden sammenlignet med de to kultmerkene fra California.
Styrevinkelen på 67,3 grader er nesten en grad brattere enn på Ibis Ripley og 1,5 grader brattere enn på Tallboy. I tillegg har både Santa Cruz og Ibis lengre rammer, samt gafler med nedkortet fremløp, 44 mm i stedet for 51. Pivot Trail 429 føles, selv med testens beste gaffel, noe mer nervøs og mindre kapabel i de bratteste utforkjøringene enn de enda mer moderne konkurrentene.
Pivot 429 Trail er en bunnsolid og superallsidig stisykkel som er aller best i småkupert terreng. Byggekvaliteten er topp. Demperenhetene er så bra det blir. Prisen i Norge er nesten for god til å være sann.