– Dette er uten tvil det tøffeste rittet jeg har syklet. Det var skikkelig hardt, særlig fra Jotka og inn for da fikk vi motvind, sier Audun Øverbye Hanssen etter målgang på det 15 mil lange GPS-baserte rittet med start og mål i Alta.
Den tidligere rundbanespesialisten var inne på sju timer, fire minutter og 27 sekunder. Ut fra siste sjekkpunkt på Jotka var Øverbye Hanssen over sju minutter foran neste rytter, og i mål hadde luka økt til over 16 minutter.
– Det var helt perfekte forhold på vidda, så det var en fornøyelse å sykle i dag, og bare å gønne på. Det var egentlig en kamp å sykle rolig nok, så jeg skulle holde helt inn, sier Øverbye Hanssen.
Se vår test av grove stisykler
Topp 3 OF150 menn
1. Audun Øverbye Hanssen, Romeriksåsen SK/ Birk Sport Racing, 7:04:26
2. Tim Edvard M.h Pettersen, 7:21:23
3. Vidar Hågensen, Tverrelvdalen IL, 7:28:31
Fullstendige resultater
I vinter vant Øverbye Hanssen både fatbike-NM på Skaidi og Skogen Fatbike, og i Terrengsykkelrittet ble han nummer tre. Han vant også siste etappe av Trans-Østerdalen 3-dagers og ligger nå på sjuendeplass sammenlagt i Norgescupen maraton.
Les også: – Det var en helt rå opplevelse å sykle oppe på vidda
Også i dameklassen var ble det overlegen seier. Rannveig Blomkvist fra Porsanger SK vant med over 20 minutters margin til Mona Vassbotn. Blomkvist kom i mål drøyt to timer etter Øverbye Hanssen.
Topp 3 OF150 kvinner
1. Rannveig Blomkvist, Porsanger SK, 9:13:58
2. Mona Vassbotn, Tromsø CK/Troms Kraft BIL, 9:34:12
3. Lene Victoria Mathisen, Hammerfest SK, 10:01:37
Fullstendige resultater
Mandag starter OF700, det lengste rittet i Offroad Finnmark, på 70 mil. OF300 starter på torsdag.
Se Terrengsykkel-TV: Rittklar - Du er i form. Hva med sykkelen?
Interessert i ritt? Her har vi samlet alt om norske ritt og ritt i utlandet, rittresultater, nyhetssaker og rittreportasjer fra rundbane, maraton, enduro og utfor.