17. juni bevilget bystyret i Trondheim kommune hele 4,7 millioner til utvikling av Nilsbyen Terrengsykkelpark.
Selv om prosjektet har pågått i flere år, var det byggestart denne våren, og Terrengsykkel har allerede rapportert om stor dugnadsvilje og god fremdrift.
Byggingen er allerede finansiert med støtte fra ulike stiftelser, som skulle sikre byggetrinn 1. Men nå kommer altså Trondheim Kommune på banen, og det med et bidrag som er så solid at byggetrinn 2 og 3 kan fremskyndes av stibyggerne.
– Vi har søkt om kommunalt investeringstilskudd tidligere. Sist høst fikk vi tildelt 400.000, og det ble formulert som "dette er kommunens bidrag til terrengsykkelparken". Dermed ble vårt anlegg (naturlig nok) tatt ut fra prioriteringslisten for neste års budsjett, når administrasjonen kom med budsjettforslaget for 2021, sier Ola Resell som er prosjektleder for sykkelparken.
Da inviterte vi oss inn til et møte i KIF-komiteen (kultur, idretts- og friluftskomiteen) i vinter. Vi fulgte opp med invitasjon til befaring i anlegget i slutten av mai, da hadde vi et par ferdige seksjoner i løypa. Jeg tror de ble imponert, og gjorde om på avgjørelsen som et resultat av det, sier Resell.
Nilsbyen Terrengsykkelpark var planlagt i tre byggetrinn, hvor det første skal stå ferdig nå til sommeren. Opprinnelig skulle de tre byggetrinnene gjøres over tre år, men nå mener Resell at de kan klare det på bare to år.
Prosjektleder Ola Resell i sykkelklubben TVK som er byggherre, er naturlig nok godt fornøyd:
– Dette synes jeg viser at kommunen anerkjenner behovet for anlegget, og betydningen det vil ha ikke bare for klubben og idretten, men også for folkehelsa.