Ola Jåvold Landmark vant andre runde i Østafjellsserien med 15 sekunders margin over ni etapper. Bak han og Zakarias Blom Johansen på andreplass var det nesten halvannet minutt ned til neste rytter.
– Jeg hadde absolutt ikke forventet å vinne her denne helga. Etter at jeg så at Zakka var påmeldt, reiste jeg til TraktorLand Enduro og tenkte at her slåss vi andre og tredjeplasser, sier Landmark.
Men etter seier på fire av lørdagens fem etapper i Traktor Bike Park, ledet Landmark med 29 sekunder på Blom Johansen.
– Med forspranget fra i går var jeg klar på at jeg måtte holde hodet rolig da gikk jeg inn i dagens fire etapper, slik at jeg unngikk å gjøre store feil. Stiene i sykkelparken likner mye på naturlige stier, selv om dagens etapper ute i skogen var litt lenger, litt brattere og litt mindre tilrettelagt. Men jeg trives på begge typer stier, og jeg føler at jeg klarte å jage og fikk brukt de kreftene jeg hadde, sier Landmark.
Les også: – TraktorLand vil favorisere de smarteste rytterne
Se vår test av grove stisykler
Saken fortsetter under

Ola Jåvold Landmark underveis i TraktorLand Enduro. Foto: Kjersti Jåvold Landmark
At rittet var blindt, altså at etappene ikke ble lagt ut på forhånd med mulighet for gjennomkjøring, er ingen ulempe for han.
– Jeg synes nesten det er å slippe opp og kjøre fort når det er blinde etapper. Da vet du ikke hva du skal være redd for, sier Landmark.
TraktorLand enduro, som med ni etapper over to dager er det lengste rittet av sitt slag i Norge, var andre runde i Østafjells Enduro Serie 2019. Landmark vant også Telemark Enduro, som var første enduroritt på den norske terminlista i år. Nå er det Enduro World Series i Italia siste helga i juni og i Frankrike første helga i juli som er neste for Landmark.
Les også: – I år skal jeg ta steget helt opp
Topp 3 menn senior
1. Ola Jåvold Landmark, Bærum og Omegn CK/ Team Ibis Norge, 37:08
2. Zakarias Blom Johansen, Cube Action Team, 37:25
3. Gard Brovold, IL Heming/ Atomic Speed, 38:44
I dameklassen vant Hilde Sangesland Strædet overlegent. Hun hadde nesten seks og et halvt minutts margin til andreplassen.
Topp 3 kvinner senior
1. Hilde Sangesland Strædet, Kristiansands CK, 47:18
2. Emily Nerland, Rakkestad SK, 53:40
3. Ida Rydland Nærum, CK Nittedal/ Team Hakadal Enduro, 54:00
Interessert i enduro? Her har vi samlet stoff som nyheter og resultater om enduro, bilder og tester av endurosykler.

Pallen i herreklassen: Ola Jåvold Landmark vant foran Zakarias Blom Johansen mens Gard Brovold ble nummer tre. Foto: Arne Landmark