Norgescupen i utforsykling får en ny destinasjon i 2025. For første gang skal Trysil Bike Park arrangere utforritt når de står som vertskap for andre runde av Norgescupen i august.
Løypa som skal brukes i konkurransen blir en kombinasjon av eksisterende stier og nye seksjoner.
– Løypa kommer til å kombinere deler av to maskinbygde stier, Boneyard og Timber Town i tillegg til nye håndbygde seksjoner, sier Olve Norderhaug, prosjektleder i Trysil Bike Park.
Den nye utforløypa i Trysil vil strekke seg over 1.800 meter med 300 fallhøydemeter og går i stor grad under stolheisen Fjellekspressen.
Norgescupen i utfor 2025 består av tre runder:
8-10 august Norgescup utfor #1 Drammen
22-24 august Norgescup utfor #2 Trysil
19-21 september Norgescup utfor #3 Lillehammer
Han forteller at de planlegger en dugnadshelg for å bli klare til rittet, og at samarbeidet med etablerte sykkelklubber er viktig for gjennomføringen.
– Vår plan er at Trysil skal være et komplett anlegg for terrengsykling. Da må vi også tilby noe til de som vil race. Dette blir første start, så får vi utvikle oss herfra i samarbeid med miljøet. For DH-rittet var det IF Frøy som tok kontakt og gjerne ville arrangere ritt her sammen med oss, for Trysil Enduro samarbeider vi nå med SK Rye. Vi har stor tro på disse samarbeidene, sier Norderhaug.
Eelco van Weerdhuizen, trener i enduro-gruppen Gravity i IF Frøy og far til utøver Tess van Weerdhuizen, er begeistret for utvidelsen av utfortilbudet.
– Jeg synes det er skikkelig kult at Trysil nå satser mer på utfor og konkurranser. Det er på tide at vi får flere arrangementer som utfordrer både unge talenter og erfarne syklister, sier han.
