– I oppstartsesongen 2018 hadde vi meget god oppslutning om alle rittene de fire rittene og stor interesse for lagkonkurransen. Det bygger vi nå videre på, sier Stian Eilifsen, som er rittleder i Hakadal Enduro og en del av styret i Østafjells Enduro Serie.
Han tror konseptet med relativt kortreiste, frittstående ritt som er gjennomførbare for de fleste er noe av grunnen til at den nye serien traff så godt allerede første sesong.
– Vi fokuserer på å arrangere ritt på Østlandet, der gode sykkelopplevelser, bredde og variasjon i rittene er en viktig del av konseptet, sier Eilifsen.
Les også: Etablerer ny endurocup med lagkonkurranse
Saken fortsetter under

Stian Eilifsen under Ringerike Enduro. Foto: Pål Westgaard
Stian Eilifsen under Ringerike Enduro. Foto: Per-Eivind Syvertsen
50 prosent flere ritt
Neste års serie utvides fra fire til seks runder, der over halvparten vil ha tilbud til ungdom i aldersbestemte klasser. I tillegg til lagkonkurransen som ble lansert i Østafjells Enduro Team Serie i 2018 blir det også en individuell sammenlagtkonkurranse i 2019. Derfor endres navnet til Østafjells Enduro Serie, forklarer Eilifsen.
– Med seks runder blir Østafjells Enduro Serie trolig den største norske enduroserien i 2019, sier han.
I tillegg til de fire rittene som var med i Østafjells Enduro Team Serie 2018, kommer TraktorLand Enduro i juni og Oslo Enduro i august.
– For oss er det først og fremst større frihet med hensyn til å ha våre egne sponsorer som gjør at vi velger Østafjells serien kommende sesong. 80/20 sine sponsorer krever eksklusivitet, og vi føler de bidrar lite til selve rittene, sier Roy Ripe.
Han er rittleder i Oslo Enduro, som var tilbake i 80/20-serien i fjor etter en pause fra terminlista. Rittet, som var arrangert første gang i 2012, kjøres i 2019 som endagsritt med treningsdag.
Les også: – Det var sinnssykt fine løyper i Oslo Enduro
Saken fortsetter under

Svenn Fjeldheim fra Team Terrengsykkel 2017 er en av ildsjelene bak Østafjellsserien. Her fra Traktor Enduro 2017. Foto: Sylvain Cavatz
Svenn Fjeldheim fra Team Terrengsykkel 2017 er en av ildsjelene bak Østafjellsserien. Her fra Traktor Enduro 2017. Foto: Sylvain Cavatz
Helt nye stier i TraktorLand
Klassikeren Traktor Enduro har nå slått seg sammen med Hadeland CK og lanserer TraktorLand Enduro som et helt nytt to-dagers ritt. Dette blir et "blindt" to-dagers ritt med helt ny lokasjon og hittil ukjente stier den ene av dagene.
– Vi ønsket å arrangere ritt igjen i 2019, og fikk et veldig bra tilbud fra Østafjells-gjengen. De tilbyr en løsning som totalt sett passet oss litt bedre enn å gå tilbake til 80/20-serien. Dette går blant annet på sponsorer og muligheten til å ha aldersbestemte klasser, forklarer Peter Lomsdalen, som er primus motor for Traktor Bike Park.
Han utvider samtidig rittet til to dager for å kunne vise fram mer av det terrenget området har å by på.
– Hadeland har stier som garantert kommer til å ta pusten fra mange, og disse ville vi ha med i et ritt. Gjengen fra Hadeland CK er også veldig driftige og dyktige, og sammen har vi som mål å lage et ritt som blir husket lenge, sier Lomsdalen.
TraktorLand, Drammen Enduro, Oslo Enduro og Hakadal Enduro har aldersbestemte klasser.
Se bildene fra Hakadal Enduro
Saken fortsetter under

Drammen Enduro er tilbake for andre utgave av Østafjells serien Foto: Pål Westgaard
Drammen Enduro er tilbake for andre utgave av Østafjells serien Foto: Pål Westgaard
Individuell sammenlagtkonkurranse
I den individuelle konkurransen er det de fire beste resultatene teller. Sammenlagtvinner i dame- og herreklassen presenteres etter Ringerike Enduro, som er siste ritt i serien.
Lagkonkurransen blir videreført i samme format som i år: De tre beste fra hvert lag samler poeng i ritt. Laget med flest poeng etter seks ritt vinner ØES vandrepokal. Også i lagkonkurransen vil det være de beste fire rittene som teller.
Les også: Sekundstrid om sesongfinalen
Slik blir Østafjells Enduro Serie 2019
4. mai: Telemark Enduro
Blindt ritt
15.-16. juni: TraktorLand Enduro
Blindt 2-dagers ritt
29. juni: Drammen Enduro
Blindt ritt
17.-18. august: Oslo Enduro
Treningsdag og ritt
7.-8. september: Hakadal Enduro
Treningsdag og ritt
12. oktober Ringerike Enduro
Blindt ritt