Slik har laget kjørt de siste sesongene, og den strategien holder de fast ved.
– Det er ingen i laget her som har helt faste definerte roller gjennom hele sesongen. Gutta er flinke til å kommunisere med hverandre underveis i rittene, gi beskjed om hvordan formen er og utnytte den eller de som har dagen. Der vi kommer med flere samlet i tet mot mål, er det den som har gjort mest av jobben underveis som tar det avgjørende rykket og står øverst på pallen etterpå. Det er uansett laget som vinner, sier Morten Vaeng, som er en av veteranene i laget.
Han forklarer at laget har ofte en plan A, og noen ganger en plan B for et ritt, men veldig ofte blir planen både lagt og lagt om underveis.
Se testen. Klokker med GPS og pulsmåling
Saken fortsetter under

Det er like mange kapteiner som ryttere i Swix Hard Rocx. Den som har dagen er den det kjøres for. I Grenserittet 2018 vant Vidar Mehl foran Emil Hasund Eid, mens Fredrik Haraldseth ble nummer tre. Foto: Bjørn Haraldseth
Holder på stallen fra oppstarten
– Never change a winning team har vært tankegangen vår, så her er det bare snakk om justeringer, sier Vaeng.
Med få unntak har rytterstallen vært den samme siden laget ble etablert i forkant av sesongen 2017.
Ole Hem, som har vært en av nøkkelrytterne i troppen de siste årene, skrev proffkontrakt med det italienske sykkellaget Squadra Wilier i fjor høst og etterlot seg en ledig plass i troppen og store sko å fylle.
Den jobben er det Emil Hasund Eid som har fått, selv om Vaeng understreker at ingen forventer at Hasund Eid skal løse oppgavene på samme måte som Hem.
– Vi tror Emil vil passe veldig godt inn i laget, sier han.
Les også:
Hasund Eid inn i Swix Hard Rocx
Nå kan Hem leve av idretten
Saken fortsetter under
Swix Hard Rocx 2019
Thomas Engelsgjerd
Fredrik Haraldseth
Fredrik Stephansen
Vidar Mehl
Morten Vaeng
Gabriel Cornelis Slinger
Emil Hasund Eid
Hovedmålene for sesongen er NM og Norgescupen.
– Vi har ambisjoner om å ta tilbake Norgescupen sammenlagt og å vinne NM-trøya i maraton igjen, sier Vaeng.
Les også:
Halden CK trapper opp elitesatsingen
Øverbye Hanssen til maraton
Ahlsell Cube utvider stallen
I 2018 var det Lars Granberg fra Birk Sport Racing som vant Norgescupen sammenlagt. Hem, som syklet for Swix Hard Rocx i 2018-sesongen, vant maraton-NM på Å i Heiane. I år er det Stomperudrittet som fungerer som maraton-NM.
Hasund Eid, som ble nummer to i NM 2018, vant Stomperudrittet både i 2018 da rittet var både Norgescupfinale og prøve-NM i år, og i 2017. Videre Furusjøen Rundt ekstra viktig for laget. Rittet fungerer i år som EM i maraton og inngår også i Norgescupen.
– Et EM på hjemmebane er stort. Gutta gleder seg til å vise fram til internasjonale ryttere hvordan vi kjører maraton i Norge, sier Vaeng.
Les også:
Slik blir maratonsesongen 2019
EM maraton 2019 til Norge
Interessert i ritt? Her har vi samlet alt om norske ritt og ritt i utlandet, rittresultater, nyhetssaker og rittreportasjer fra rundbane, maraton, enduro og utfor.

Morten Vaeng er en av lagets ryttere som også satser spesifikt mot kross etter at den ordinære terrengsykkelsesongen er over. Her fra seier på Dikemark-kross i november. Foto: Pål Westgaard