Etter over ni mil og nesten 3500 høydemeter var det fire tideler av et sekund som skilte lagene på pallen.
– Vi fikk ingenting gratis, men det er morsommere å vinne når du ikke får noe gratis, sier Ole Hem etter etappeseieren på det sju dager lange rittet i Østerrike og Italia.
Taktisk og fysisk fulltreffer
Dagens etappe, som gikk fra St.Vigil til Eggental i Østerrike, var på 92.10 km og hadde 3.414 høydemeter fordelt på fem solide motbakker.
– Etter den siste lange bakken var det bare tre lag i teten. Vi greide å presse oss først inn på stien til den siste utforkjøringen, men vi hadde de andre helt på hjul, så det ble skikkelig kriging om posisjonene. Vi lå på en lang rekke inn mot mål, men ingen visste nøyaktig hvordan avslutningen på etappen var. På kartet så det ut som det var nedover helt til mål, men de hadde greid å legge inn en 400 meter lang kneik på slutten, sier Hem.
Les også: Tre norske på topp ti i TransAlp
Utnyttet tredjeetappe-syndromet
Hem skulle gjerne hatt en større luke inn mot mål, men det er tida til andremann på laget som teller i mål, så han var avhengig av å ha med seg makkeren Marco Rebagliati først over målstreken for å ta etappeseieren.
– Jeg følte meg veldig bra i dag, til tross for en seig dag i går, og maste på makkeren min om at vi måtte gi mer gass og utnytte tredjeetappesyndromet, altså at man ofte får hammeren på tredje dag av et etapperitt, men føler seg bedre den fjerde dagen. Vi har jo ett ritt mer enn konkurrentene i beina, så dette er i realiteten fjerde etappe for oss, forklarer Hem.
Les også: – Nå kan Hem leve av idretten
Saken fortsetter under

Dolomittene disket opp med rikelig av høydemeter og utsikt på tredje etappe i TransAlp. Foto: TransAlp
Pallen innen rekkevidde
Nå ligger Hem og Rebagliati på tredjeplass sammenlagt, med drøyt to minutters margin til BULLS 2, som er neste lag på lista. Opp til de to første lagene er det nesten et kvarter.
Eirik Fiskvik og makker Justinas Leveika i Team Ahlsell Cube ble nummer 14 på dagens etappe. De ligger nå på 15. plass sammenlagt når fire etapper gjenstår.
Les også: – Ole Hem er målestokken
Saken fortsetter under

Ole Hem i den norske mesterskapstrlya og makker Marco Rebagliati i Wilier Force 7C vant dagens 92 kilometer lange etappe i TransAlp med fire tideler foran BULLS førstelag med Urs Huber og Simon Stiebjahn og Centaurion Vaude 1 med Daniel Geismeyr og Jochen Käß. Foto: TransAlp
Topp 3 menn elite, team
1. Wilier Force 7C (Ole Hem/ Marco Rebagliati), 4:14:22.5
2. Team BULLS, (Urs Huber/Simon Stiebjahn), 4:14:22.8
2. Centurion Vaude 1, (Daniel Geismeyr/Jochen Käß), 4:14:22.9
--
14. Team Ahlsell-Cube (Eirik Fiskvik/ Justinas Leveika), 4:51:54.7
Fullstendige resultater
Interessert i ritt? Her har vi samlet alt om norske ritt og ritt i utlandet, rittresultater, nyhetssaker og rittreportasjer fra rundbane, maraton, enduro og utfor.
FAKTA Trans Alp
Hvem: Tomannslag for både proffe og amatører i klassene menn, kvinner og mixed
Hva: 7-dagers etapperitt
Hvor: Fra Tux i Østerrike til Marveno i Italia
Når: 14. til 20. juli
Distanse: 558.85 kilometer
Profil: 18.447 høydemeter
Dette er etappene
14 juli: Tux-Brixen, 105.35km/3.206 høydemeter
15 juli: Brixen-St.Vigil, 55.66km/ 2.404 høydemeter
16 juli: St.Vigil – Eggental, 92.10km/3.414 høydemeter
17 juli: Eggental-San Martino, 75.23km/2.641 høydemeter
18 juli: San Martino-Folgaria, 112.64km/2.988 høydemeter
19 juli: Folgaria-Trento, 58.19km/ 1.436 høydemeter
20 juli: Trento-Molveno, 59.69km/ 2.358 høydemeter
Mer informasjon: https://bike-transalp.de
Som abonnent på et av Fri Flyts magasiner får digital tilgang på alle plussartikler. Se for eksempel