Utflukt på Skeikampen har aldri vært større og fetere enn i år: Løypenett med egne Utflukt-skilter, organiserte turer med turledere som med glede backer baktroppene, et bredt kurstilbud og ikke minst et 172 kvadratmeter stort telt med varmelamper, storskjerm, egen DJ og servering av en leskende øl fra fat.
Bare én ting er helt utenfor vår kontroll: Været. Da skiltpatruljen var ute onsdag ettermiddag med etthjuls-tilhengeren fylt av laminerte skilt på grønne stolper samt slegge, ble vi overøst med et sjenerøst, halvannen times regnvær som mer enn gjerne fylte opp både sko og shortslommer med friskt vann.
Desto gjevere at vi i morges våknet til kubjeller og en knallblå himmel! Folket stakk på tur i tolvtiden (turene resten av dagene vil starte 10.00 og 10.30) og fant stiene i forbløffende tørr forfatning. De våte partiene er til gjengjeld plaskvåte, men totalt sett er sykkelføret svært bra i fjellheimen innenfor Utflukt-basen.
Vi minner om at det i år for første gang vil være tre dager med stolheis opp til toppen av selve Skeikampen, og shuttle-busser inn til Fagerhøy fredag og lørdag. Begge alternativene er en kickstart på turen for deg som vil spare kreftene til selve stiene – og komme fortest mulig til moroa.
Bussen til Fagerhøy (gratis for alle med deltakerpass/grønne armbånd, 50 kr for resten) sparer deg for 1,2 mil med tildels seige klatringer – og slipper deg av ved starten på den lengste stituren, like ved Fagerhøy Fjellskole.
Stolheisen (200 kroner for tredagerskort for deltakere, 480 for resten) tar deg lett opp til toppen av fjellplatået med fantastisk utsikt over Gudbrandsdalen, og sender deg direkte ut på flytstier nordover mot Avlundkampen og Pølsekrysset, der du har flere alternative veier videre. En grom start på dagen, uansett nivå.
Det er forøvrig ikke for sent å skaffe seg deltakerpass selv om påmelding via eksponert.no er stengt - for 250 kroner sikrer du deg grønt armbånd med tilhørende fordeler fra sekretariatet på Utflukt-basen.
Alt du ellers trenger å vite om Utflukt, finner du ved å klikke her – om du fortsatt lurer på om du skal ta en spontantur. Yr.no gir ingen argumenter for å bli hjemme, og her oppe er alle velkomne! God helg!