Turkartprosjekt i Østfold

Østfold har mer å by på enn avdanka revystjerner. Fylket i sør-øst har nemlig milevis med fine stier på langstrakte svaberg-åser. Turkart Østfold skal gjøre det enklere å oppdage turperlene.

Av: Truls
Sist oppdatert: 26. desember 2005 kl 15.34
Oversikt: Grensesnittet er hensiktsmessig, og gir deg mulighet til å legge inn egne ruter - for så å printe kartutsnittet.
Oversikt: Grensesnittet er hensiktsmessig, og gir deg mulighet til å legge inn egne ruter - for så å printe kartutsnittet.
Lesetid: 2 minutter

De lange, kalde vinterkveldene er perfekte for planlegging av vårens og sommerens eskapader. Papirkart og nettkart er trofaste følgesvenner, og nå har det blitt etablert et selvstendig turkart i både papirform og på Internett for Østfold.

Samarbeidsprosjekt

Kartet er ett av mange prosjekter i forbindelse med satsningen "Friluftslivets år" i 2005, og er et samarbeidsprosjekt mellom kommunene i Østfold, Østfold fylkeskommune, Statens kartverk og Fylkesmannen i Østfold. For de som liker å snuse litt på løsninger, så kan det informeres om at Internett-kartet bygger på fylkeskommunens eget GIS-kartverk for planlegging.

Informasjon

Papirversjonen av Turkart Østfold er en lekker mappe med fire store kartblader som dekker hele fylket. Skalaen er "Ca. 1:60000", så de er vel først og fremst tenkt som oversikts- og planleggingskart, og ikke til detaljorientering. Det fungerer det veldig fint til. Resten av detaljplanleggingen kan deretter gjøres på Internett, og med både mulighet til å tegne inn egne ruter og skrive ut kartblader er dette en løsning som tilfredsstiller turglade friluftsfolk.

Prosjektet har lagt vekt på å gi informasjon om severdigheter, kulturminner og opplevelsessteder i kartet, og flere av disse vil det etterhvert bli oppdatert med bilder i de kommende månedene. Det vil styrke planleggingsgrunlaget, og gi oss en rask og fin mulighet til å sjekke hvordan både vegetasjon og topografi er på forskjellige steder i fylket.

Turkart Østfold er et flott prosjekt, som fortjener hyppig bruk nå når vinteren har lagt sin kalde, klamme hånd over oss. For de som bor på Østlandet, er turområdene i nærheten av Mysen, Moss og Fredrikstad bare én times tid unna, og sneen (hvis det er noe) går minst halvannen måned før den forsvinner fra Nordmarka. Hørte jeg vårtur?

Kartet finner du her!

Publisert 26. desember 2005 kl 00.00
Sist oppdatert 26. desember 2005 kl 15.34
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen