Foto: Henrik Alpers/ Øyvind AasEuropas største sykkelmesse ble sparket i gang i går med demosykling. Terrengsykkel er til stede, et ledd i planleggingen av 2012.Det var fullt trøkk i Ratzenried, den lille byen som var vertskap for demodagen til Eurobike, Europas største sykkelmesse. På Eurobike finner vi nærmest alle verdens leverandører, og det er et enormt trøkk på messen. Her skal både kunder og presse behandles med omhu.
Testsykling på demodagen
Gårsdagens demodag ble brukt til å prøvekjøre diverse sykler, selv om det ikke er nok til å gjennomføre fullverdige tester. Det er allikevel veldig interessant, på et og samme sted hadde vi muligheten til å kjøre alt fra hardtail rittsykler til grove all-mountainsykler.
I de korte testløypene fikk vi syklet tre sykler fra BMC. Vi prøvde Speed Fox i både 29’er og vanlig variant, samt den noe grovere Trail Fox. Korte stikkord om BMC-syklene var en god plattform, men også høy vekt. En kortere presentasjon av syklene følger.
Vi fikk også tatt turen på en 29’er fra Canyon, et selskap som senest i fjor sa de ikke hadde troen på at 29’ere skulle få noen suksess. De kunne også melde at de kommer med en karbonhardtail i løpet av 2012.
Hannes Genze vant Birken i 2010, og den unge Meridasyklisten møtte oss med et stort smil i det grønne teltet. Han lånte villig vekk Meridas nye rittfulldemper, NinetyNine. Denne sykkelen er basert på et vanlig single-pivot design, med noen kreative løsninger for å gjøre opphenget stivere. Uten å fortelle for mye, NinetyNine er en rendyrket rittsykkel, men en av få hvor leverandørene tør å sette på et bredere styre.
GT hadde selvsagt tatt med sine fulldempede karbonsykler, også med store hjul. Vi fikk tatt turen på storhjulingen Zaskar 100, en karbonsykkel med tidenes et svært snodig demperoppheng.
Møter, møter, møter og møter
Når vi tester sykler, er en av de mest krevende oppgavene faktisk å få tak i sykkelen. Terrengsykkel og Terrengsykkel.no er kjent også i utlandet, men det er viktig å møte de internasjonale leverandørene og fortelle om hvilke planer vi har for testsyklingen i 2012. Ved å være til stede viser vi en genuin interesse for det vi faktisk driver med, og dette er mye av grunnen til at vi har fått priser tildelt for testene våre.
En annen oppgave på Eurobike er å holde seg oppdatert på siste nytt. Det meste er tilgjengelig på Internett, men det er noe helt annet å faktisk kunne ta og føle på produktene, teste dem, og intervjue ingeniøren som har laget dem. Floskler på Internett kan selge det utroligste, og således er det deilig å kunne avskrive et produkt lenge før vi begynner å sette oss inn i det.
Vi kommer tilbake med oppdateringer så fort vi klarer, om sykler, trender, personer, drømmestæsj samt ting du garantert aldri vil se.