– Olve, hvorfor bør folk som ikke har vært på Utflukt før ta turen?
– Utflukt er et arrangement for alle som elsker sykling, og særlig på sti. Her er det noe for enhver, uansett alder, kjønn og ferdighetsnivå. Vi har stort fokus på at Utflukt i Trysil skal være et sosialt arrangement der alle føler seg velkomne, treffer nye folk, kanskje lærer noe nytt, og blir enda mer glad i stisykling.
– De som var der i fjor, bør de komme tilbake i år også? – Ja, absolutt! Programmet og innholdet i arrangementet er hele tiden under utvikling, det samme er tur- og stitilbudet. Jeg tror nesten ingen av fjorårets deltagere rakk over alt, samt at vi i tillegg har flere nyheter på programmet. Et eksempel er turen i Bittermarka, som byr på nydelig høyfjellsykling på gode stier. Med utgangspunkt i Bittermarka skal vi også ha en tur som kombinerer stisykling ned til Engersjøen, med høydeforskjell på over 500 meter, for så å avslutte med juving i de flotte Røafallene. Dette kan vi love blir veldig spektakulært.
– Har dere gjort noe med tur-tilbudet ellers? – Vi har satt sammen 5 ruter på en ny måte, som binder stiene mer sammen. Disse turene vil bli godt skiltet og merket på det nye stikartet. Vi tar også i bruk området i og rundt Trysilfjellet på en bedre måte, og ting henger mer sammen. Noe transport over dalen må man regne med for å nå stiene på den siden, men her tar vi også sikte på å bygge ut noen nye fete stier og elementer, så da tror vi folk fort glemmer transporten dit.
– Hva gleder du deg selv mest til på Utflukt? – Jeg gleder meg mest til å få vise frem variasjonen i stisyklingen vår ytterligere, og selvfølgelig det sosiale, med glade mennesker og den gode stemningen oppe ved Turistsenteret.
– Hva blir nytt i år? – Utover forbedringer på stier og kart bygger mye på det samme som i fjor, men vi ønsker å gjøre arenaen ved Turistsenteret enda mer kompakt og sammenhengende. Vi ser også på noen nyheter til kurs og underholdningsprogrammet, men det er litt for tidlig å gå ut med det enda. Turene i Bittermarka og kombinasjonen med juving er nytt, og disse turene har vi store forventninger til. I tillegg holder vi på med planlegging av en liten bikepark og en pumptrack oppe på Turistsenteret.
– Er det noe som ikke blir gjentatt fra i fjor? – Vel, vi får satse på at det i så fall blir regnværet og mygg-invasjonen som uteblir!