Saw ute av rittet

Etter en smertefull prolog, ble det klart at Greg Saw ikke er i stand til å fullføre Cape Epic. Makkeren, og resten av feltet fortsetter nå etapperittet.

Sist oppdatert: 24. mars 2014 kl 00.00
Flaks:Mens resten av feltet røk på flere punkteringer, slapp Markus Kaufmann og Jochen Kaess unna hull i dekkene.
Flaks:Mens resten av feltet røk på flere punkteringer, slapp Markus Kaufmann og Jochen Kaess unna hull i dekkene.
Lesetid: 2 minutter

Bryter med knebetennelseTeam Ihus sitt profflag er ute av Cape Epic.

– Dette er mitt livs mareritt, sier Grew Saw som ble parkert av sitt betente kne. I seks måneder har Saw forberedt seg til det han omtaler som “mitt olympiske leker”. Hans forhold til Sør-Afrika er unikt, siden hans fra arbeidet og bodde her i 30 år. – Når jeg ser landskapet her så ser jeg det gjennom mine fars øyne på en måte, og årets Cape Epic skulle være min heder til min avdøde pappa. At jeg måtte kaste kortene allerede dag to er det verste jeg har opplevd. Dette skulle være mitt nirvana, så jeg opplever dette som grusomt, sier en tydlig preget Saw.Hans makker Søren Nissen fortsetter å sykle Cape Epic, men de to rytternes plan om å bli blant de 10 beste er nå historie.– Hva gjør du nå?– Først må jeg blåse ut all aggresjon så får vi se. Nå har jeg bare lyst til å grave meg ned, sier Saw.

Søren Nissen derimot stilte til start alene, for treningens skyld.– Jeg synes veldig synd på min lagkamerat og skuffelsen er stor, men jeg kommer til å fullføre løpet som ren trening, sier Nissen som resten av Cape Epic bærer en svart og hvit trøye som har trykket ”Outcast” på brystet.Nissen får ikke lov til som ”Outcast” å blande seg inn i toppsjiktet, men han leverte en 12. plass under dagens ritt.

 

Punkteringskaos på første etappe Alle topplagene unntatt ett, punkterte to ganger under den første lange etappen i Sør-Afrika.

– Vi hadde flaks, sier Markus Kaufmann til Terrengsykkel. Sammen med sin makker Jochen Kaess leder han nå det prestisjefylte rittet. – I dag var det helt crazy. Samtlige lag punkterte etter kort tid, og vi hadde store problemer med å få fylt dekkene våre med luft. Etter hvert ble lagene samlet igjen, og det tok ikke lang tid før et nytt punkteringskaos var et faktum. Vi slapp unna og kunne fullføre til seier, sier Kaufmann som beskriver løypa som tøff med et hardt og humpete underlag.– Drar dere seieren i land?– Vi vil gjerne det, men alt kan skje i Cape Epic, sier tyskeren som representerer Team Centurion-Vaude.

 

Publisert 24. mars 2014 kl 00.00
Sist oppdatert 24. mars 2014 kl 00.00
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen