Roel Paulissen tatt i doping

Den belgiske veteranen Roel Paulissen er utestengt etter å ha avgitt positiv dopingprøve. Dermed tar en lang og innholdsrik karriere en brå slutt.

Av: gauter
Sist oppdatert: 20. juli 2010 kl 20.20
Den belgiske veteranen Paulissen er tatt i doping - en overraskelse for mange, også ham selv.
Den belgiske veteranen Paulissen er tatt i doping - en overraskelse for mange, også ham selv.
Lesetid: 2 minutter

Den 34 år gamle belgieren Roel Paulissen kunngjorde forleden at hans internasjonale karriere som terrengsyklist er over, etter at han nylig blei tatt i doping. Urinprøver tatt i juni har avslørt det forbudte stoffet klomifen, og både A- og B-prøvene er positive. Mange vil nok karakterisere dopingavsløringa som overraskende, da Paulissen i mange år har framstått som en ivrig motstander av forbudte stoffer i sykkelsporten.

Paulissen selv er både skuffa og overraska:-Jeg er sjokkert. I alle år har jeg kjempa for en rein sykkelsport. Jeg kan ikke forstå det som har skjedd, og vil undersøke nøye hva som kan være årsaken til dette. Likevel tar jeg det fulle ansvaret for situasjonen, og vil godta alle de nødvendige konsekvensene.

Paulissens karriere skjøt for alvor fart etter at han i 1996 fikk kontrakt med American Eagle, der han var lagkompis med bl.a. Gunn-Rita Dahle Flesjå og Tom Larsen. I de seinere åra har Paulissen vært blant verdens desidert beste maratonsyklister. Medaljer i alle de fire siste maraton-VM, deriblant gull i 2008 og 2009, viser dette med all tydelighet. Siden 2007 har Paulissen vært sponsa av Cannondale - siden 2009 på Cannondale Factory Racing (CFR), og er lagets frontfigur sammen med tyskeren Manuel Fumic og italieneren Marco Aurelio Fontana.

Se Marco Aurelios Cannondale Flash - klikk her.

Det lange samarbeidet med Cannondale tar nå en brå slutt. I en pressemelding til Terrengsykkel fra CFR uttrykker Cannondale-sjefen Bob Burbank sin skuffelse:-Vi er veldig skuffa over at Paulissen har brutt CFRs anti-dopingholdninger. Vi tror på reine startfelt der alle konkurrerer på like premisser, og støtter alt og alle som jobber for å renske opp i sykkelsporten.

Klomifen regnes som et såkalt antiøstrogen. Paulissens lege Douwe De Boer hevder at stoffet ikke er prestasjonsfremmende, men at mannlige idrettsutøvere noen ganger får i seg dette utilsikta og uten å vite det, men får det i seg som en form for forurensing i kosttilskudd.

Publisert 19. juli 2010 kl 00.00
Sist oppdatert 20. juli 2010 kl 20.20
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen