Fjorårets test av rittsykler (Terengsykkel 8, juni 2007) i prisklassen rundt 20.000 kroner kom gjennom juryens nåløye. Det er første gang Terrengsykkel får æren av å bli nominert til en slik pris.
– Det er en ren sammenligningstest av rittsykler i mellomprisklassen. Dette var den første testen hvor vi brukte karakterer og figurer som forklarer geometri. Testen ble utført i ritttraseen på Skullerud under gode vårforhold, sier ansvarlig redaktør i Terrengsykkel, Øyvind Aas
– Jeg tror juryen har sett at vi greier å forklare kompliserte ting på en enkel måte og dermed synliggjøre vesentlige forskjeller på sykler. De har nok lagt merke til at vi er ganske kompromissløse. Vi sier fra når ting ikke fungerer og hvordan det kunne blitt bedre, sier han.
Han håper på å få gå opp på scenen og ta imot pris under Mediedagene i Bergen onsdag 7. mai. Men han er uansett glad for å bli nominert.
– Det er en stor anerkjennelse for et blad som kan bli oppfattet som smalt. Vi tar oppgaven vår veldig seriøst og ser dette som et tegn på at vi gjør mye riktig. Sykkeltestene er det mest kompliserte, det mest tidkrevende og det dyreste vi gjør i bladet. Det er hyggelig at vi får kred for å gjøre det ordentlig, sier Øyvind.
Terrengsykkels konkurrenter i klassen for beste forbrukersak ligger et stykke unna temamessig:
Henne nr. 16/2007: Bohem-chic
Eva nr 8/2007: Havets skatter