Det var det unge talentet Sam Schultz som kom nærmest den lille franskmannen og hans Look-sykkel i det to runder lange rittet i Monterey. 22-år-gamle Schultz var sjanseløs da Martinez bestemte seg for å rykke ut på andrerunden.
Comebacket er helt klart i rute, selv om det fortsatt er i terrenget Miguel markerer seg.
- Jeg støta ut på begynnelsen av andrerunden. Jeg stakk på egenhånd etter å ha syklet hele førsterunden i tetgruppen. Det var en teknisk og taktisk strategi å vente til andrerunden. Jeg støta i det vi syklet inn på smal sti. Det er lettere å få luke da. Sea Otter er et sesongens mål, så nå er jeg veldig glad, sa Martinez til Cyclingnews.com etter rittet.
Unge Schultz syklet med 29er og var i stand til å holde større fart i utforkjøringene mot slutten enn australske Sid Taberlay. Taberlay endte til slutt på tredje plass. Ettersom de aller beste i verden var i Belgia og syklet verdenscup er det vanskelig å si hvor nærme en OL-plass veteranen Martinez er. Sid Taberlay satser også på Beijing-tur for Australia i august.