Tekst: Henrik Alpers
Lene Bybergs vanskelige fjorårsesong har vært et mye omtalt kapittel, og en god start på sesongen i Europa har gitt oss en pekepinn på at Lene er tilbake. Verdenscupen samler de aller beste, og både kropp og hode skal være på plass. Lene beviste med sin kjøring at hun er tilbake.
Det var Lenes stallvennine i Specialized Ren Chengyunan som dominerte fra tidlig i rittet. Kinesiske Chengyuan har vært nesten usynlig siden OL i Bejing. Julie Bresset kom i mål drøye minuttet bak, og minuttet etter henne kom russiske Irina Kalentieva. Lene hadde startnummer 29 på styret, og var henvist til et noe dårligere utgangspunkt enn resten av favorittene. Allikevel endte hun opp på podiet.
Sykkel og kropp fungerte glimrende
- Rittet gikk bra. Jeg (Lene Byberg, journ. anm) fikk en god start, og tok igjen den ene rytteren etter den andre. Det kjentes veldig bra, og det er godt å være tilbake igjen. Sykkelen fungerte glimrende, jeg følte jeg var i ett med den.
Over mål kom Lene full av adrenalin, tydelig stolt over sin egen prestasjon. Hun smilte og gjeipet om hverandre, og var den desidert mest fornøyde rytteren i kvinneklassen. Gunn-Rita Dahle Flesjå har hatt et par uheldige uker med sykdom i april, og kom som andre norske deltager i mål på tolvte plass.
1 Ren Chengyuan 1:32:36
2 Julie Bresset 1:33:42
3 Irina Kalentieva 1:34:54
4 Catharine Pendrel 1:35:20
5 Lene Byberg 1:35:52
6 Nathalie Schneitter 1:37:37
7 Sabine Spitz 1:37:54
8 Maja Wloszczowska 1:38:02
9 Marie-Helene Premont 1:38:09
10 Elisabeth Osl 1:38:33
12 Gunn-Rita Dahle Flesjå 1:39:00