Iron Horse 05

Iron Horse redesigner hele sitt modellprogram for 2005. Alle syklene får DW-link, og Iron Horse satser nå på et bredt program med gjennomførte sykler til et hvert bruk.

Sist oppdatert: 8. september 2004 kl 13.05
Sunday Factory kun som rammesett, men det liker vi.
Sunday Factory kun som rammesett, men det liker vi.
Lesetid: 4 minutter

Iron Horse, i skyggen av alle andre

Iron Horse har alltid vært i skyggen av større sykkelprodusenter. Firmaet har hele tiden hatt en bred produktlinje og vært relativt konkurransedyktige, men her i Norge har merket vært lite og Iron Horse har vært et sjeldent syn.

Dette er synd, for særlig de siste årene har Iron Horse virkelig satset og gjort mye for å komme opp og spise kirsebær blant de store.

Team Iron Horse har de siste 2-3 sesongene hatt stor suksess på Iron Horse utforsykler, og i motsetning til andre lag som har stolt på innleid ekspertise på sykkeldesign, har Iron Horse selv designet sine egne modeller.

2005

2005 kan se ut til å bli et virkelig bra år for Iron Horse. Alle syklene i programmet får nå DW-link, som dere kan lese mer om her. Systemet har ikke fått like mye omtale som VPP eller Horst-link, men er likevel verdt å nevne ved nerdediskusjoner om demperoppheng.

Sunday-serien

Dette er Iron Horses utforlinje og hovedsatningsområde for 2005. Modellene er laget for å ta deg raskest mulig ned fjellet, og det er godt å se at noen satser på utfor-racing og ikke bare freeride.

Sunday Factory leveres kun som rammesett med Thomson setepinne, Hügi baknav med 150mm/12mm som kritiske dimensjoner, 83mm bredt kranklagerhus og 5th Elementh demper som gir 8" vandring.

Sunday WC har de samme dimensjonene men leveres som komplett sykkel. Hayes' nye El Camino bremser stopper den grønne faren, og en Rock Shox Boxxer World Cup sørger for at forhjulet er limt til bakken. En skikkelig "out of the box" racingmaskin som skulle duge til norske løyper.

Sunday Team er litt enklere, men det er likevel ikke kuttet ned på kvaliteten. Fortsatt får du 5th Element demper, Sram X.9 girskiftere og e.thirteen SRS-kjedefører. En Rock Shox Boxxer Team tar seg av forhjulets strabaser.

 

7Point-serien

>Denne serien er laget for mer lekbasert kjøring, men vil nok likevel ikke egne seg for de som ønsker å tråkke oppover. Vandringen er på 7 tommer, bredden på baknavet er fortsatt på 150mm og styrerøret kommer i 1.5".

7point7 er toppmodellen, mens 7point5 og 7point3 er rimeligere modeller. Manitou Sherman Breakout Plus gaffel på toppmodellen og 5th Element demper på alle de tre modellene sørger for at drøye drops blir en lek. Ellers finner man bare godsaker fra øverste hylle. Sram gir og e.thirteen kjedeførere er blant dem.

Hollowpoint Mk3

Denne serien er myntet på stisyklisten som vil ha en behagelig sykkel, men som fortsatt ønsker litt fraspark i tråkket. Iron Horse velger uortodokst og kjører Sram X.9 skiftere på toppmodellen. Mk3Team får den nye Manitou Nixon Platinum gaffelen montert i front, mens en 5th Element luftdemper gjør arbeidet bak. Hayes El Camino bremser og Mavic Crossmax XL er vel heller ikke å forakte.

Mk3Expert blir nok noe rimeligere, men har fortsatt en hel del siklekomponenter. Rock Shox nye Pike Race gaffel sørger for en behagelig tur, mens Hayes HFX-9 Carbon stopper deg på et kronestykke. I det hele tatt, en ekstremt gjennomtenkt pakke med kvalitetskomponenter over hele linja.

Mk3Comp ser også ut til å bli en killer av en sykkel. Rock Shox Reba Race gaffel, Hayes HFX-9 bremser, WTB hjulsett og en mix av Sram X.9 og X.7 komponenter gjør denne mer enn bra nok for de fleste av oss.

Azure

Dette er en spennende ny serie. Her snakker vi rene xc-sykler uten overflødig tullball. Alle modellene har 90mm vandring bak, og leveres med komponenter dimensjonert for rundbanebruk.

AzureTeam burde kunne tilfredsstille selv den mest kresne rittsyklist. Rock Shox SID, 5the Element Air, Mavic Crossmax SL hjul og karbonkrank fra FSA burde gjøre det vanskelig å holde siklefingrene av fatet.

AzureTeam er en noe rimeligere pakke, men fortsatt spekket med kvalitetskomponenter. Manitou står for dempingen i front, mens Shimanos XT gruppe gir deg upåklagelig funksjon så lenge rittet varer.

AzureComp er den rimeligste modellen, men er slett ingen sinke. Fornuftig utstyrt med Rock Shox Pilot gaffel og den nye Rock Shox Ario bakdemperen. Hayes leverer bremsingen, mens Shimanos gode gamle LX gruppe har kontrollen over giringen.

Så gjennstår det å se om den norske importøren tør å satse skikkelig for neste år og ta inn denne interessante linja. Iron Horse har kanskje ikke vært det hippeste merket, men har fortjent bedre enn å være et underprioritert nesten bortgjemt og glemt merke. Undertegnede sikler allerede på et Sunday Factory rammesett.

(Kilde:Pinkbike)

Publisert 6. september 2004 kl 00.00
Sist oppdatert 8. september 2004 kl 13.05
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen