Team Herbalife 24 rapporterer fra rittene:
Årets første rundbaneritt håper vi blir årets våteste, for makan til forhold det var her håper jeg vi ikke får igjen i år. Frankrike har hatt det absolutt råeste nivået blant juniorerne de siste par årene. Når man ser på antall deltagere på dagens åpning så skjønner man hvorfor. 202 junior herrer på resultatlista er ikke mindre enn helt utrolig. Torjus var vår eneste på start, med et ganske håpløst utgangspunkt stående nesten helt sist. Men det er en veldig bra erfaring da dette ikke er en sjeldenhet når man sykler ritt ute. I dag var det egentlig som å kjøre et world cup senior ritt når man tenker på antall deltagere. Allerede etter ca 700 meter hadde Torjus kjørt forbi ca 50 stk, men tidlig på startloopen ble han påkjørt bakfra og giret hans fikk seg en bøy. Det gjorde at han ikke fikk brukt de letteste girene rundt den gjørmete løypa. Torjus kjørte seg likevel jevnt oppover, men på siste runden røyk han kjedet og han måtte løpe til mål på en 58. plass. Alt i alt ble det en bra erfaring å ha med seg og Torjus så ut som han hadde mye inne. Men mye kø og teknisk strul i starten gjorde det vanskelig utover. Å se et junior ritt med 200 personer og ikke 80% regel om at ryttere blir tatt ut hvis de blir tatt igjen med en runde, under sykt gjørmete forhold er det mest kaotiske jeg har sett. Umulig å følge med på hvem som var hvor, og lange køer oppover alle bakker. Har vel aldri sett så mye tekniske problemer som det var i dag. Imponert over farten til de første guttene her i dag, mange med bra trøkk.
Andreas Aalby fra Asker deltok også i det tøffe rittet, men ble tatt igjen med to runder i de vanskelige forholdene.
(Torjus Bern Hansen viste også at han virkelig har fart i pedalene da han tok en 6. plass totalt i prologen til rittet. Her stilte både seniorer og juniorer i samme klasse. Sterkt!)
Ola Kjøren i bra slag
Fransk cup er alltid hardt og med 3 av de beste i verden på start viste vi at farten ville bli høy. Når i tillegg Julien Absalon virkelig drar på noen runder så sprekker det fort opp. Ola Kjøren var vår eneste på start i dag. Han og laget var spent på hvordan formen skulle være så tidlig. Etter en annerldes vinter for Ola sin del med færre samlinger, mer trening hjemme blant annet på fatbike og ny trener. Men det skulle vise seg at det ser veldig lyst ut. Løypa her var veldig tøff med mye bakker. Det var nesten ikke noe hvile noe sted da det enten var opp eller ganske teknisk/raskt nedover. Ola endte tidelig opp i en gruppe på ca 10 fra 10. mann og oppover. De første i denne gruppen stresset veldig tidlig i rittet uten og egentlig få noe luke. Det skulle også vise seg at flere av disse sprakk veldig utover i rittet. Dessverre fikk Ola en punktering og måtte løpe til langesonen for nytt hjul. Men han kjørte jevnt fort hele dagen og fikk aldri noe knekk. Uten punkteringen så hadde han vært med å kjempet om 9.-12. plass et sted. Han endte på 26 plass. Dette var en veldig bra start på sesongen særlig med tanke på at det ser ut som han har hevet seg ett hakk eller 2 i bakkene. Med tanke på at dette rittet kommer helt i slutten av en samling for oss så var dette en kjempestart. Plasseringen og punkteringen var jo litt synd, men det viktigste er at farten er bra tidlig på sesongen.