På lørdag er det endelig klart for OL i terrengsykling for damer. Der stiller Norge med kun én rytter, Gunn-Rita Dahle Flesjå, men hun er til gjengjeld et av Norges største medaljehåp.
Norsk medaljekandidat
Gunn-Rita Dahle Flesjå tok OL-gull i Aten i 2004, så hun vet hva som skal til for å bli olympisk mester. Selv om det er åtte år siden, er Dahle Flesjå fortsatt et hett navn i medaljekampen, og det er ingen grunn til å avskrive henne fra listen over mulige gullkandidater. Før start er det nok likevel verdenscupvinneren Pendrel som er den største favoritten, men alt kan skje i et OL. Og det er ingen tvil om at Stavanger-damen er i bra form denne sesongen. Sykkeldronningen syklet inn til EM gull i Moskva, og hun stakk av med den siste verdenscupseieren før OL.
En ung OL-gren
Det første offisielle verdensmesterskapet i terrengsykling ble arrangert i 1990, men det var ikke før seks år senere at terrengsykling ble tatt med inn i OL-varmen. I Atlanta i 1996 ble de første olympiske mestrene kåret. Nederlandske Bart Jan-Baptist Marie Brentjens og italienske Paola Pezzo var historiens første olympiske mestre i terrengsykling. Siden OL i Sydney i 2000, har de franske herrene tatt alle gullene. I Australia ble Miguel Martinez olympisk mester, mens Julien Absalon vant både i Aten og Beijing. Julien Absalon er en av de store favorittene til å ta OL-gull også i London, og da vil han ta sitt tredje strake OL-gull.
Løype laget av maskiner
Løypen i London er 4,7 kilometer lang, med 172 høydemeter. Den går på kryss og tvers i et heilandskap, og den er bygget i anledning de olympiske lekene. Det er med andre ord lite "naturlig sti", og mange steinrøyser som er konstruert av anleggsmaskiner. I tillegg til mange doserte svinger. Se film fra løypens høydepunkter her
Følg med!
Damene skal ut og kjempe om medaljene på lørdag klokken 13:30 norsk tid, og konkurransen sendes direkte på NRK1. Herrene sykler på søndag og direktesendingen starter klokken 14:40 på NRK2.