Med tårer inne i mellom all grusen i øynene og en stemme som sprakk både av åndenød og glede tok Borghild Løvset innover seg at hun akkurat hadde slått Sally Bigham og vunnet Norges viktigste sykkelritt, Birkebeinerrittet.
– Når man har jobbet for noe så lenge så er det stort å få det til. Dette er en drøm som går i oppfyllelse, sa Borghild i det hun fikk igjen pusten etter målgangen i Lillehammer. Hun har syklet alene det meste av rittet og hele tiden kjent på følelsen av å ha en av verdens beste maratonsyklister jagende bak.
Med den sedvanlige buffen under hjelmen og plasteret på nesa kunne den alltid så blide trønderen glede seg over at hun endelig hadde vunnet Birken. Tiden, 3.12.38 var tre og et halvt minutt bedre enn Sally Bighams tid.
– Jeg hadde en skikkelig tøff dag. Det gikk tungt og jeg følte meg dårlig, sa Sally Bigham da hun kom over mål noen minutter senere. Kanskje med hele fjellheimens største sekk. I hvert fall hvis vi ser bort i fra de som har forlenget hytte-til-hytte-sesongen i Rondane og Jotunheimen.
Borghild var tidligere i år med på å hjelpe Gunn-Rita Dahle Flesjå til VM-gull i maraton. I dag hjalp hun seg selv til en real seier i Birken.
Ingrid Lorvik kom inn bare noen få sekunder bak Sally Bigham og sørget for at det blir to trøndere på pallen under premieutdelingen senere i dag.
Terrengsykkel gratulerer.
Les også: Freidig overtar Vassfjellet