Lene Byberg har deltatt i to OL og har NM-gull både på landeveien og i terrenget å vise til. I tilegg har hun VM-sølv og en andreplass fra verdenscupen sammenlagt i 2009 på merittlista. Hun er også våre eneste kvinne bortsett fra Gunn-Rita Dahle Flesjå som har vunnet et verdenscupritt i nyere tid.
De siste årene har vært tøffere for Lene. Hun har slitt med sykdom og resultatene har uteblitt. Etter 2011-sesongen mistet hun kontrakten med Specializeds sitt verdenscuplag og syklet i fjor for et mindre fransk profflag. Nå ønsker Lene å kombinere videre satsing med studier og mer tid hjemme. Hva er vel da bedre enn en ny kontrakt med samboeren, Sondre Norlands sykkelbedrift, Sandnes Sykkelfabrikk.
– Det er utrolig morsomt å jobbe med Sandnes Sykkelfabrikk og folkene der. Jeg har vært i sykkelmiljøet og bransjen i mange år, men mener at måten syklene blr produsert etter kundens ønske og kroppslige mål virkelig er banebrytende og veien å gå for å gi den beste sykkelopplevelsen for syklister uansett nivå og målsetning med syklingen. At produksjonen og montasjen skjer nesten i nabolaget mitt er jo også veldig kult. Jeg har allerede designet min første sykkel som jeg har brukt under treningssamlingen på Gran Canaria - Storfornøyd! Rammer og komponenter er av aller ypperste kvalitet og utstyret jeg kommer til å bruke på verdenscup-sykkelen min er allerede lagervare på fabrikken, sier Lene i en pressemelding sendt ut fra Sandnes sykkelfabrikk.
Lene håper å kunne kombinere studier med videre satsing og er motivert av VM på hjemmebane i 2014.
– Jeg har hatt en periode hvor ting har gått litt imot meg på sykkelen og jeg har brukt en del tid for å finne ut hvordan jeg skal prioritere fremover. Fokuset mitt nå er å kombinere fulltidstudier innen friskliv og livsstilendring med syklingen. Jeg har et sterkt ønske om å komme tilbake i verdenstoppen spesielt med tanke på VM på Hafjell 2014, men prioteringene vil nok være annerledes nå enn tidligere. Det blir derfor spesielt morsomt å jobbe med Sandnes Sykkelfabrikk og NOR-syklene som er i litt samme posisjon som meg - de vil opp og frem!