Årets Sykkelfoto 2012: Oktober

Tema var høst, og høst fikk vi. Her er de to premievinnerne, og et knippe andre utvalgte bilder.

Sist oppdatert: 12. november 2012 kl 20.32
LØVLY: Petter Andreas Strøms foto av Bendik Henriksen er månedens vinner.
LØVLY: Petter Andreas Strøms foto av Bendik Henriksen er månedens vinner.
Lesetid: 3 minutter

Høsten kom, vinteren kom, noen fikk våren tilbake, det snødde litt mer, så regnet det, så fikk vi klemt inn noen eventyrturer på barfrost, så forsvant tælen like fort som den kom, så regnet det litt mer, snø, slaps, piggdekk på, piggdekk av. Hele tiden med hver eneste tur som en bonus. I herlig frisk høstluft. Med skog- og fjell som viser seg i sin flotteste prakt. Oktobertemaet var «Høst», og vinneren er kåret.

På tema

De fleste har valgt å vise frem sine beste høstminner, og de inspirerende dagene vi drømmer om - høstturer i kald frisk luft med flotte farger. Lav sol, lyktesykling, fristende singletrack, fjellturer med snø i horisonten, reiser til land med evig høst, løvdekte stier og gjørme som gnager seg inn i drivverket med all sin makt, mens vi eierne hakker tenner med sykkelvask etter endt tur. Et utvalg av bildene ser du til høyre.

2. plass

Aleksander den andre, eller Aleksander2 som han heter, var først ute og satte standarden. Ved første øyekast så vekket det ikke mest interesse hos oss. Men så gikk vi gjennom bildene igjen, og igjen, og igjen. Og jo mer vi ser på det så er dette essensen av høstkos. Det er kaldt og friskt, med raske stier og traktorveier som slynger seg innover i skogen. Syklistene ser åpenbart ut til å både nyte og leke seg innover i marka. Utsnittet er flott, og stien danner en spennende linje gjennom bildet. Et enkelt, rent og fint foto.

Filmen Where the trail ends kommer i posten. Mens Aleksander2 nyter den i høstmørket, kan vi andre fundere på hvor stien hans sluttet.

Månedsvinneren

2 bilder, to helt forskjellige uttrykk, to vinnerkandidater. «Hardt underlag og sprø løv» skriver BendikSH om de to bidrag han leverte. Nettopp tenker vi - det er så utrolig deilig når de dagene kommer. Bendik har gjort noe så sjeldent i 2012–sesongen som å klare å finne nettopp disse fine, tørre dagene i Oslomarka. Det gjorde Bendik sammen med medsyklist- og fotograf Petter Andreas Strøm. Vi vil ikke skape splid blant turvenner, men bare en av de kunne vinne.

Petter Andreas Strøms foto av BendikSH, eller Bendik Henriksen som han heter, er vår månedsvinner. Tøft foto! Dybde, fart, fokus, skygger og lys. Alt treffer for fotografen. I tillegg har han en syklist som holder trøkket og stilen når det skal knipses, noe som gjør det drømmende. Bildet får også en ro og fin stil ved at syklisten jålete nok fargekoordinerer sykkel og omgivelser, helt ned til blåsti-merkingen på treet. Dette kunne lett vært et oppslagsbilde i magasinet.

Gratulerer til Petter Andreas Strøm. Som vinner av månedskonkurransen er han videre i konkurransen om Årets Sykkelfoto, som krones med omtale i magasinet til neste år, samt ekstra fotoplass.

I tillegg vinner han et sett med høstfavoritten Schwalbe Hans Dampf levert av CyklOn AS i valgfri størrelse for å pimpe sykkelen, samt en råtøff Terrengsykkel-trøye for selv-pimping fra Ffshop.no. Stylish!

 

Takk til alle for flotte bidrag. Vi kjører i gang novemberkonkurransen på forumet ganske snart. Tema er «Fritt tema». Altså kan du tøye grensene for Terrengsykkel-sjangeren så langt du vil. Trå på og knips i vei!

Publisert 12. november 2012 kl 00.00
Sist oppdatert 12. november 2012 kl 20.32
 

Relaterte artikler

 

Terrengsykkel.no utgis av Fri Flyt AS | Postboks 1185 Sentrum, 0107 Oslo

Ansvarlig redaktør og daglig leder: Anne Julie Saue | Redaktør: David Andresen | Journalister: Knut Andreas Lone, Sigurd Ekeli Grimsby

Tips oss: Send mail her!

Salgssjef Fri Flyt AS: Robert Robertsen