Strava-segmentet "Smørstadjordet Fatbike" blir den tredje runden i klubbens fatbikekarusell. – Vi har etter hvert fått et stort nettverk av fatbikeløyper av ulik karakter her. Nå håper vi at denne nye løypa kan inspirere flere til å bli med å sykle fatbike, sier Stig-Ronny Nilsen, som er leder i Porsanger CK. Han gir klubbens ildsjel Trond Olsen stor ære for at løypa endelig er klar til bruk og for at resultatet er blitt så spennende. – Trond Olsen har laget løypa hovedsaklig med å trekke ett lite kompakt dekk, og utelukkende med bruk av menneskelig kraft. Det gjør at selve løypa for det meste er svært smal, svingete og krevende, og slik skiller den seg fra andre løyper, sier Nilsen, som er imponert over jobben som er lagt ned. – Trond har holdt på med løypa siden begynnelsen av januar, og hver eneste gang det har snødd, har han vært ute og jobbet med traséen. At vi har slike folk som bruker av sin fritid for å lage gode og morsomme spesifiserte fatbikeløyper er jo bare helt fantastisk.Saken fortsetter under Spekket med tekniske utfordringerOlsen har også lagt inn flere elementer i løypa, inkludert hopp, kneiker og kuler, slik at den setter krav til ulike tekniske ferdigheter. – Deler av løypa er preparert med traktor. En strekning på cirka 40 meter er dekket med snøklumper og små hauger med snø. Her må man kjøre slalåm mellom klumpene, samtidig som man må holde balansen mens man kjører opp og ned i ganske løs snø. Det er svært krevende, sier Nilsen. – Et annet sted er det laget tre hauger man må over, og så her gjelder det  å holde balansen og prøve å finne god flyt. Over den siste haugen må man henge litt bakpå sykkelen på tur ned for å ikke havne over styret. Les også: Her sykler du fatbike i vinter Kulda hever vanskelighetsgradenKuldeperioden som har vart i fire-fem uker har gjort at snøen som har falt ikke får satt seg, selv om Olsen har trukket dekk i løypa. – Snøen under den tynne hinna som er opparbeidet med å trekke dekk er veldig løs, noe som gjør løypa ekstra krevende. Er man ukonsentrert et lite øyeblikk, skjærer hjulet ut i løssnøen, og man havner langt etter, sier Nilsen. Se våre tips til vinteraktiviteter   Flere ildsjelerI tillegg til Olsen, har også Rolf Even Hansen bygget en ny 3.3 kilometer lang rundbaneløype for fatbike i sitt nabolag i vinter. Denne ligger et par kilometer oppover elvedalen fra Smørstad, ved området Holmen Bru – derav navnet "Holmenbru Raceway 3.5k". – Det er blitt en veldig proff løype. Denne løypa tråkkes med snøskuter og en hjemmelaget sporsetter som fungerer veldig bra. Den er atskillig bredere og flatere enn løypa til Trond, så her er det alle muligheter for de som vil det skal gå fort. Denne løypa er ikke utpreget teknisk vanskelig, men har noen fine elementer med svinger, opp- og nedoverbakker, sier Nilsen.Les også: Fire mann og fire dager over Finnmarksvidda  Saken fortsetter under Måtte finne på nytt rittkonsept Begge de nye fatbikeløypene inngår i klubbens vinterkarusell: PCK Fatbikecup. Den består av utvalgte Strava-segmenter, som hver ligger ute i en uke. De fire som har best tid i denne perioden får poeng som teller i sammendraget for cupem. – Siden vi er en liten klubb på ett lite sten, så prøver vi å finne nye måter å ha konkurranse på. PCK Fatbikecup er en ny konkurranseform. Løypa til Trond heter "Smørstadjordet Fatbike" på Strava og blir tredje fatbikesegment i cupen vår, sier Nilsen. Tidligere har klubben arrangert ritt med fellesstart, men disse har hatt svært dårlig oppslutning. Stravaformatet har imidlertid slått an. Les også: Strava-karusell ble innertier   – Vi vet at i lille bygda vår så er det i hvert fall mellom 30 og 40 fatbike ryttere, og noen av dem begynner å vise litt interesse nå. Med dette formatet får de muligheten til å konkurrere mot naboens tider, og kan prøve så mange ganger de vil, sier Nilsen.  Porsanger CKs sykkelkonkurranse Sykkelkonkurransen varer hele sesongen og består av tre deler: fatbike, landevei og terrengsykkel. Tidsperioden for fatbike går fra 1. januar til cirka 10. mai. Deretter åpnes landevei- og terrengsegmentene i konkurransen,  Landevei- og terrengsegmentene ligger ute til konkurransen avsluttes 30. september.   Premieutdeling for karusellen skjer på klubbens årsfest om høsten.  Det kåres vinnerne i fire klasser: King og Queen of Porsanger Strava Segments for ryttere fra og med 25 år, samt Prince og Princess of Porsanger Strava Segments for de til og med 24 år. Interessert i fatbike? Her har vi samlet saker om turer med fatbike, tester av fatbike, fatbikeløyper og tilbehør til vintersykling.