Fjorårets VM-arena har klimaet på sin side når de inviterer til tidlig start på verdenscupsesongen. Og det er åpenbart at det er mange syklister rundt omkring som gleder seg til å komme skikkelig i gang. Noen av de største profilene rekker ikke årets sesongstart på grunn av skader, men startlistene i Sør-Afrika er ganske så stappet.
Cascade mountain bike park var åsted for et spektakulært VM i fjor og har ikke lagt seg på laurbærene foran årets ritthelg heller. Det meldes om helt endret rundbaneløype og flere endringer også i utforløypa. Begge løypene har vakt reaksjoner, men av helt forskjellig karakter.
For lite teknisk løype
Utforløypa er kontroversiell og omdiskutert fordi den av mange anses å være for lite utfordrende. I fjorårets VM tok Jared Graves bronse på en ganske så standard enduro-sykkel. Også i år ser vi at lettere sykler med kortere vandring enn det som er vanlig i utforsirkuset hentes fram fra teambilene.
En annen spenning knyttet til utforsyklene i år er endringen av hjulstørrelser. Flere aktører har valgt å teste ut utforsykler med 650B/27,5-tommers hjul denne sesongen. I Sør-Afrika er det også sannsynlig at vi får se sykler med 29-er hjul.
Favorittene
Det er selvfølgelig også knyttet stor spenning til hvem som tar hjem de seieren i årets verdenscup. De siste års utforverdenscup har vært utrolig jevne og topplasseringene har ikke blitt avgjort før i siste ritt. I fjor åpnet Gee Atherton sesongens overlegent, men måtte likevel se seg slått til slutt i totalcupen av en Steve Smith, som var tilnærmet uslåelig etter sommeren. Steve Smith er dessverre skadet og må se sesongstarten gå uten ham. Gee Atherton vil sikte på å sparke i gang årets sesong slik han gjorde det i fjor.
Fjorårets VM-vinner, hjemmefavoritten Greg Minnaar holder fortsatt koken og viser ingen tegn til å trappe ned. At han mestrer den fysiske løypa i sin egen hjemby er det ingen tvil om. Han har vunnet her tre av fire ganger det har blitt arrangert verdenscup eller VM.
Andre det knyttes stor spenning til er «Sik» Mick Hannah som tok VM-sølv i fjor. Han tråkker bedre enn de fleste og vet hva som skal til. Sam Hill har hatt en vinter uten skadeavbrekk i særlig grad og selv om han er kjent for å være best i løyper med mindre tråkking kan australieren aldri avskrives. VM-rittet hans i fjor var også knallsterkt helt til et sent tryn. Den populære mannen fra Perth har fått laget en spesiell utgave av Nukeproof-stisykkelen Mega for rittet i Sør-Afrika.
Den doble juniorverdensmesteren Troy Brosnan, også han fra Australia har hatt en solid vinter med seier i de australske mesterskapene. Han har fokusert mye på fysikktrening i vinter og hang allerede i fjor med til en topp ti-plassering i VM.
Løypa i Sør-Afrika er den den er og mange har uttrykt sterkt misnøye med all tråkkingen og det snille underlaget. Interessant nok var det mye av det samme foran VM i fjor, og da var det likevel den durkdrevne utforspesialisten Minnaar som vant, på en standard utforsykkel.
Norske håp
Etter en lang vinter er det også stor spenning knyttet til våre norske gutter. Har det ferske samarebeidet med Matti Lehikoinen allerede båret frukter? Hvordan vil Isak Leivsson kunne gjøre det som del av Norco-laget? Zakarias Blom Johansen og Isak er begge klare for å forsvare de norske fargene i Sør-Afrika.
Overlegne Atherton
Blant kvinnene er britiske Rachel Atherton storfavoritt. Hun vant overlegent i fjor både i VM og verdenscupen og er verdens beste kvinnelige utforsyklist. Men hun har vært uheldig under trening og har tilbragt litt tid på sjukestua. Dette er ikke ukjent for den rå dama fra Storbritannia og hun har for vane å komme sterkt tilbake etter midlertidige tilbakeslag. Det vil være en overraskelse om ikke Rachel vinner verdenscupåpningen.
I fjor var det franske Emmeline Ragot og Mick Hannahs søster, Tracey som kom nærmest i VM, men begge var flere sekunder bak. Tracey skal ha jobbet hardt i vinter og bør ha forutsetningene for å ta opp kampen mot suverene Atherton.Tracey Hannah vant her i 2012.
Her er gjennomkjøring gjort av Claudio Caluori for Red Bull TV
Se alle elite-konkurransene fra Pietermaritzburg på Red Bull TV
Startlista for gutta:
2 | Gee Atherton (GBr) GT Factory Racing |
|
|
3 | Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate |
|
|
4 | Loic Bruni (Fra) Lapierre Gravity Republic |
|
|
5 | Samuel Blenkinsop (NZl) Lapierre Gravity Republic |
|
|
6 | Michael Hannah (Aus) Hutchinson UR |
|
|
7 | Troy Brosnan (Aus) Specialized Racing DH |
|
|
8 | Samuel Hill (Aus) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof |
|
|
9 | Danny Hart (GBr) Giant Factory Off-Road Team |
|
|
10 | Rémi Thirion (Fra) Commencal / Riding Addiction |
|
|
11 | Marcelo Gutierrez Villegas (Col) Giant Factory Off-Road Team |
|
|
12 | Andrew Neethling (RSA) Giant Factory Off-Road Team |
|
|
13 | Aaron Gwin (USA) Specialized Racing DH |
|
|
14 | Josh Bryceland (GBr) Santa Cruz Syndicate |
|
|
15 | Neko Mulally (USA) Trek World Racing |
|
|
16 | Brendan Fairclough (GBr) Gstaad-Scott |
|
|
17 | Florent Payet (Fra) Evil Vengeance Tour |
|
|
18 | Matthew Simmonds (GBr) Madison Saracen Factory Team |
|
|
19 | Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate |
|
|
20 | Marc Beaumont (GBr) GT Factory Racing |
|
|
21 | Antonio Ferreiro Pajuelo (Spa) Evil Vengeance Tour |
|
|
22 | Lorenzo Suding (Ita) |
|
|
23 | Brook Macdonald (NZl) Trek World Racing |
|
|
24 | Markus Pekoll (Aut) Mondraker Team |
|
|
25 | Connor Fearon (Aus) Kona Factory Team |
|
|
26 | Faustin Figaret (Fra) Commencal |
|
|
27 | Sam Dale (GBr) Madison Saracen Factory Team |
|
|
28 | Nick Beer (Swi) Devinci Global Racing |
|
|
29 | George Brannigan (NZl) Trek World Racing |
|
|
32 | Bernard Kerr (GBr) Pivot Factory DH Team |
|
|
33 | Joseph Smith (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof |
|
|
34 | Patrick Thome (Fra) Gstaad-Scott |
|
|
36 | Johannes Fischbach (Ger) RRP Ghost |
|
|
37 | Ziga Pandur (Slo) Unior Tools Team |
|
|
38 | Harry Heath (GBr) Orange Dirt World Team, O'neal |
|
|
39 | Guillaume Cauvin (Fra) Hutchinson UR |
|
|
40 | Jack Moir (Aus) Bergamont Hayes World Team |
|
|
41 | Greg Williamson (GBr) Trek World Racing |
|
|
42 | Wyn Masters (NZl) Team Bulls - DH |
|
|
43 | Francisco Pardal (Por) |
|
|
44 | Joseph Connell (GBr) SC Intense |
|
|
47 | Mathew Stuttard (GBr) |
|
|
48 | Edward Masters (NZl) Bergamont Hayes World Team |
|
|
49 | Adam Brayton (GBr) |
|
|
50 | Jack Reading (GBr) SC Intense |
|
|
54 | Harry Molloy (GBr) RRP Ghost |
|
|
55 | Mitch Ropelato (USA) Specialized Racing DH |
|
|
56 | Fraser Mcglone (GBr) Perth City Cycles |
|
|
58 | Aurélien Giordanengo (Fra) Hutchinson UR |
|
|
59 | Matthew Walker (NZl) Banshee Bikes Factory Team |
|
|
61 | Pierre Charles Georges (Fra) Lac Blanc/Scott |
|
|
62 | Thibaut Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction |
|
|
63 | Cameron Cole (NZl) Commencal / Riding Addiction |
|
|
64 | Ruaridh Cunningham (GBr) Unior Tools Team |
|
|
66 | Bryn Atkinson (Aus) |
|
|
69 | Isak Leivsson (Nor) |
|
|
70 | Cyrille Kurtz (Fra) Evil Vengeance Tour |
|
|
76 | Zakarias Blom Johansen (Nor) |
|
|
81 | Tiaan Odendaal (RSA) |
|
|
82 | Noel Niederberger (Swi) Gstaad-Scott |
|
|
83 | Mario José Jarrin Molina (Ecu) |
|
|
84 | Stefan Garlicki (RSA) |
|
|
85 | Michael Jones (GBr) Chain Reaction Cycles.Com / Nukeproof |
|
|
86 | Timothy Bentley (RSA) |
|
|
87 | Francesco Colombo (Ita) Gravitalia Squadra Corse |
|
|
88 | Dean Lucas (Aus) Devinci Global Racing |
|
|
89 | Kazuki Shimizu (Jpn) Madison Saracen Factory Team |
|
|
90 | Adi Van Der Merwe (RSA) |
|
|
91 | Jonty Neethling (RSA) |
|
|
92 | Matej Charvat (Cze) Banshee Bikes Factory Team |
|
|
93 | Samuel Bull (RSA) |
|
|
94 | Hayden Brown (RSA) |
|
|
95 | Alasdair Fey (RSA) |
|
|
96 | Theo Erlangsen (RSA) |
|
|
97 | Damien Spagnolo (Fra) Mondraker Team |
|
|
98 | Alexandre Fayolle (Fra) |
|
|
99 | Darryn Stow (RSA) |
|
|
100 | Jasper Jauch (Ger) |
|
|
101 | Duran Van Eeden (RSA) |
|
|
102 | Andreas Sieber (Ger) |
|
|
103 | Ryan Frerichs (RSA) |
|
|
104 | Fabien Cousinie (Fra) Hutchinson UR |
|
|
105 | David Hogan (RSA) |
|
|
106 | Tomas Slavik (Cze) |
|
|
107 | Shane Martin (RSA) |
|
|
108 | Charly Di Pasquale (Fra) |
|
|
109 | Kelvin Purchase (RSA) |
|
|
110 | Gaetan Ruffin (Fra) Commencal / Riding Addiction |
|
|
111 | Theo Ngubane (RSA) |
|
|
112 | Du Plessis J P (RSA) |
|
|
113 | Dustin Rudman (RSA) |
|
|
114 | Lachlan Blair (GBr) |
|
|
115 | Travis Browning (RSA) |
|
|
116 | Chris Barlin (Aus) Green To Gold Race Development |
|
|
117 | Peter Williams (GBr) |
|
|
118 | Dirk Lourens (RSA) |
|
|
119 | Eliot Jackson (USA) Pivot Factory DH Team |
|
|
120 | Brent Smith (Aus) |
|
|
121 | Jono Jones (GBr) |
|
|
122 | Kyle Davids (RSA) |
|
|
123 | Mike Spence (GBr) |
|
|
124 | Josh Lowe (GBr) |